RAINBOW WRITERS’ AWARD – SHORTLIST RELEASED

We are pleased to inform you that the Shortlist for our Short Story Competition is out. Names of qualified candidates from several public and private schools in Abuja, Lagos and Port Harcourt are as follows:

ABUJA

S/N Name of School Name of Candidate Level
1 Dominion of Redeemers School Adiniyi Emmanuella Sub-Junior
2 Nigerian Tulip International College Faatiha Haroona Junior
Aisha Aminu
Roufiyat Ajoge Senior
Faith Wuyah
3 Stella Maris Schools Igoche Eeye Junior
Onyekwena Kene
Ating Sifon Ruby Senior
Amal Pantami
4  Loyola Jesuit College Opara Esther Junior
Chibelu Chinechelum Senior
Okwechime Osioma

LAGOS

S/N Name of School Name of Candidate Level
1 Corona Ikoyi Vanessa Umeyi Sub-Junior
Ezennia Ezigbo
Olufela Ogunnekan
2 Lagoon Primary School Ella Chigozie Egwatu Sub-Junior
Oluwakayinsola Akinbo
Chienye Igwilo Junior
Ikhinosa Egbele Emanuella
Ayonimofe Afuye
3 St. Saviour’s Ebutte Meta Somtochukwu Laura Sub-Junior
Oshioriambe Michelle
Kinfe Ajibotafe
4 Queens College Ugwu Chisom Senior
Ofojetu Queensly
5 Kings College Uchendu Lawrence Junior
6 Lagoon Secondary School Demilade Junior
Aoko
Duru Senior
Ume-Ezeoke
Destiny
7 Whitesands School Tomision Mafolabomi Junior
8 Corona Agbara Mardiat Iman Junior
Oluwalaouoya Ashiru Senior
Jesuduntan Ipinmo
Ifeoma Osukwe
9 Girls Junior Secondary School Onnuyibo Nora Junior
11 Govt. Junior College Maroko Adikwu Blessing Junior
12 King Ado Senior High School Amaechi Peace Chidera Senior
13 Lagos State Junior Model (Badore) Ibeabuchi Chidiebere Junior
Ndubeze Zenith
Akinpelu Esther
14 Lagos State Senior Model (Badore) Sogbesan Oluwademilade Senior
Onowure Ibrahim

PORT HARCOURT

S/N Name of School Name of Candidate Level
1 Greenoak International School Nactochukwu Amaechi Junior
Emmanuel Maduako Junior
2 Springfield Schools Micheal Tamunotekena Boma Briggs Sub Junior
Jesse Lawson Junior
3. Montessori International School Chinemenma Osondu Junior
4. Brookstone School Yoanna Eyikaivea-Ohaka Junior
5. Model Junior Secondary School Fred Barineme Favour Senior
6. Graceland Nursery and Primary School Favour Jonathan Junior
Jidechukwu Nweke Sub Junior
7. Port Harcourt Int’l School Kamsi Onwugholu Sub Junior
Okafor Chiamaka Senior